Klub Podróży JAREMA na Fejsie

Jukon - Góry i bezdroża Kanady

W lato 1998 roku Iwona i Jurek Maronowscy wybrali się w podróż do Kanady. Ich celem nie były jednak popularne tereny na wschodzie i południu tego rozległego kraju. Przede wszystkim chcieli dotrzeć w północno - zachodni zakątek Kanady, do Terytorium Jukon na pograniczu tundry i tajgi, przy granicy z Alaską.

Wynajętym samochodem, przemierzając tysiące kilometrów przez bezkresną tajgę dotarli do dzikich, sześciotysięcznych  gór Św. Eliasza i Parku Narodowego Kluane. To jedno z tych niezwykłych miejsc, gdzie człowiek może się poczuć jak prawdziwy odkrywca - podróżnik. Nienaruszona ludzką ręką przyroda, mnóstwo zwierząt, olbrzymie lodowce. Żyje tu też jedno stworzenie, które napędza strachu każdemu, kto pragnie zapuścić się w góry. Tym zwierzęciem jest niedźwiedź grizli.

Terytorium Jukon znane jest też z pozostałości po gorączce złota sprzed stu lat. Powstało wtedy bogate miasto Dawson City, dziś zabytek drewnianej architektury. Na północ od miasta wznoszą się pasma gór Mackenzie, w których karłowata tajga przechodzi w tundrę, a najbardziej północna, gruntowa droga Kanady prowadzi aż za koło polarne.

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejny pokaz slajdów podróżniczych "Na Wielkim Ekranie Kinowym" pod tytułem "Góry i bezdroża Kanady" autorstwa Iwony i Jurka Maronowskich.

   

sitemap-7sitemap-8sitemap-5sitemap-3sitemap-5sitemap-10sitemap-9sitemap-10sitemap-1sitemap-6sitemap-8sitemap-5sitemap-6sitemap-7sitemap-5sitemap-6sitemap-5sitemap-9sitemap-10sitemap-6sitemap-4sitemap-1sitemap-9homesitemap-6sitemap-6sitemap-2sitemap-6sitemap-6sitemap-5sitemap-2sitemap-10sitemap-8sitemap-3sitemap-1sitemap-8rsshomehomesitemap-10rsssitemap-8sitemap-7sitemap-3homersshomesitemap-3sitemap-3sitemap-9sitemap-4