Zapraszamy w jubileuszową, 50 podroż na Muzycznej Mapie Jaremy w audycji "Radiowid" w RadioPraga.pl

Tour of ESTONIA vol. 2 - Tradycja i nowoczesność: Południe-Północ

20 czerwca 2021, niedziela, godz. 15.00 

na kolejną, muzyczną wycieczkę do niewielkiej Estonii zaprasza  

Piotr "Pepe" Piegat 

(odsłuch audycji)

 
Będzie to druga część muzycznej podróży wokół Estonii, jednego z niewielkich państw bałtyckich, położonego pomiędzy Skandynawią, a RosjąPo niedawnej podróży po wschodniej części Estonii, tym razem wybierzemy się przez środek kraju - z południa na północ. Od granicy łotewskiej i nieznanej Krainy Mulków (Mulgimaa), poprzez stolicę estońskiej muzyki folkowej Viljandi, wielkie torfowiska w Parku Narodowym Soomaa, "Serce Estonii", czyli Biały Kamień w Paide, a skończywszy na stolicy kraju - starym i zabytkowym, ale też współczesnym i nowoczesnym Tallinnie
 
Estonia, to mały kraj o niezwykłej kulturze, wspaniale łączący tradycję i nowoczesność. To miejsce, w którym przenikają się nie tylko różne wpływy etniczno-kulturowe, ale też bogata historia i dawne, wiekowe tradycje, łączą się ze współczesnością, nowoczesną gospodarką i technologią. Ten jeden z najsłabiej zaludnionych krajów w Europie jest jednocześnie jednym z najlepiej rozwiniętych technologicznie i informatycznie miejsc na świecie, często nazywanym "cyberpaństwem". Tradycje skandynawskie, nordyckie i bałtyckie, współistnieją tu z kulturowym i etnicznym, rosyjskojęzycznym żywiołem słowiańskim. Estonia, to także kraj, który jest bardzo blisko z natury - 50% powierzchni stanowią lasy i bagna. Skandynawia spotyka tu Rosję; północna mistyka owiewa pełną bogactw przyrody naturę; tysiąc bałtyckich wysp spogląda na polodowcowe jeziora, wzgórza i rozległe lasy; historia i tradycja łączą się z  nowoczesnością. 
 
Mieszkańcy Estonii uwielbiają śpiew i muzykę. Masowe wydarzenia muzyczne (zwłaszcza festiwale pieśni) mają tu swoją, bardzo długą tradycję. W 1988 roku Estonia uczestniczyła w bałtyckich ruchach niepodległościowych: "Śpiewającej rewolucji" i "Bałtyckim łańcuchu". Mówi się, że tym samym wyśpiewała sobie niepodległość. Mocno tu zakorzeniona tradycja pieśni runicznych, czerpie swoje źródła z renesansu kultury ludowej i XIX-wiecznego romantyzmu. To wtedy po raz pierwszy badano estońskie mity i wierzenia. Kompilacja pieśni i muzyki ludowej – Kalevipoeg, to do dzisiaj estoński poemat narodowy. Estończycy chwalą się największym na świecie dorobkiem muzyki folkowej i ludowej. Piosenek śpiewanych w ich ojczystym języku można doliczyć się tysięcy. Estonia jest pod tym względem wyjątkowa. Często można spotkać się z powiedzeniem, że "muzyka jest czymś najlepszym, co Estonia może zaoferować światu, że jest jej najlepszym `artykułem eksportowym`". No to sprawdźmy.
 
To w końcu jak? Bardziej tradycja, czy jednak nowoczesność?
 
"By zrozumieć miejsce, trzeba zrozumieć jego muzykę" (Konfucjusz)
 
Playlista:
 1. Vavamuffin – Bless (Vabang!, 2005)
 2. Curly Strings - Maailm heliseb (Üle ilma, 2014)
 3. Curly Strings - Kauges külas (Üle ilma, 2014)
 4. Curly Strings - Vaikses paadis (Elumäng, 2015)
 5. Curly Strings - Astapäev (Hoolima, 2018)
 6. Anu Taul ja sõbrad - Üü kõllane (Tähe tüdär, 2003)
 7. Anu Taul ja sõbrad - Tule susi (Tähe tüdär, 2003)
 8. Anu Taul ja sõbrad - Neiud üüsi käimas (Tähe tüdär, 2003)
 9. Anu Taul - Ohjade päästmine (Engi Aig, 2006)
 10. Anu Taul - Haldjalaul (Päevalodja, 2012)
 11. Greip - Vihma Loits (Üks viis, 2012)
 12. Nikns Suns – Haanjamiis (Kuri koer, 2011)
 13. Nikns Suns - Urjoh, hunti! (Urjoh, hunti! 2017)
 14. Jäääär - Vala veini (Pojaga restoranis, 2009)
 15. Jäääär - Pojaga restoranis (Pojaga restoranis, 2009)
 16. Jäääär - Su silmades on üks roos (Juudi polka) (Pojaga restoranis, 2009)
 17. Mari Kalkun - Mu õnn (Üü tulõk, 2007)
 18. Mari Kalkun & Runorun - Läki kodo (Tii ilo, 2015)
 19. Mari Kalkun & Runorun - Sõalaul (Tii ilo, 2015)
 20. Mari Kalkun & Runorun - Sadulmoi (Tii ilo, 2015)
 21. Neiokoso - Tii (Eurovision Song Contest, 2004)
 22. Go_A – Kupala (2014)