A my w ten weekend postanowiliśmy wybrać się do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
Plan był w zasadzie taki, że mieliśmy zwiedzić Muzeum Secesji w Płocku. Ale żeby nie tłuc się tyle kilometrów (ponad 100) tylko do samego muzeum, postanowiliśmy połączyć to z jeżdżeniem na rowerku po okolicznych lasach.
Niestety, w naszych księgarniach nie mogłam trafić na żadną sensowną mapę tych okolic. Pozostało nam się opierać o wojskową mapę topograficzną, która niemal nie ma treści przeznaczonej dla turystów. Czyli pojechaliśmy praktycznie bez planów.
Samochód zostawiliśmy w centrum Łącka a dalej poruszaliśmy się już na rowerach.
Sam Łąck z ciekawszych zabytków posiada Pałac z 1872 roku oraz Kaplicę Pałacową z 1873 roku leżącą po drugiej stronie jeziora w osi Pałacu. W obu tych obiektach kręcono znany nam z dzieciństwa film "Szatan z VII klasy". Ponadto, w Pałacu kręcono jeszcze sceny do "Stawki większej niż życie" a przed kaplicą scenę do filmu "Ogniem i mieczem".

http://acn.waw.pl/ralph55/zabytki.html

Co do Parku Krajobrazowego, to byliśmy mile zaskoczeni wielością szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i końskich. Naprawdę ogrom. Lasy przyjemne, zróżnicowane. No i dużo jezior z niewykorzystanym potencjałem (prawie nie ma wypożyczalni sprzętu wodnego). Tu mieszkańcy muszą się lepiej zorganizować.

http://www.gwpk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=56

Oczywiście Muzeum Secesji w Płocku to prawdziwa perełka. Nie trzeba tego udowadniać.

Pozdrawiamy

Asia i Andrzej L.