Cześć!

Dawniej muzeum - zamek w Malborku zamykało się przed zmrokiem i odwiedzenie tego najbardziej niezwykłego w Polsce zamku po ciemku nie było możliwe - jedynie można było podziwiać sylwetkę zamku ponad wodami Nogatu. A teraz?

KRZYŻEM I MIECZEM - ŚWIATŁO I DŹWIĘK NA ZAMKU W MALBORKU

Wczorajszej nocy o 20.00 wpadliśmy na zamek w Malborku. Kolorowe światła w dziesiątkach, a może i setkach zamkowych pomieszczeń oraz zewnętrzne silne reflektory zostały połączone, sterowane komputerowo rozjaśniają się lub ściemniają i do tego podkład dźwiękowy. Imitowany jest dzień, noc, biesiada, przemarsz rycerzy na koniach itd., oświetlane te fragmenty zamku, gdzie dzieje się akcja. Wszędzie są głośniki, z których dobiegają odgłosy koni, rycerzy, dyskusje Wielkiego Mistrza z doradcami, głos króla Jagiełły.Sterowanie kierunku skąd dochodzą dźwięki sprawia, że czujemy jakby duchy zamku do nas mówiły.

Widzowie obserwują wszystko na dziedzińcach zamku wysokiego i średniego, a przechodzenie pomiędzy zamkami ciemnym korytarzem odbywa się jedynie z oświetleniem słabą latarenką kogoś ubranego w habit mnicha czy ducha - z niewidoczną twarzą. Efekty są mocne - można się bać. Zosię musieliśmy całe 55 minut trzymać za rączki i tłumaczyć co widać, aby się nie bała.

Spektakl bardzo polecamy - chociaż zepsuci doświadczeniami pokazów w Jaremie możemy powiedzieć - za dużo komentarza, za mało muzyki :)

Jurek