BHUTAN - Druk Jul, czyli Królestwo Smoka 

Beata i Janusz Jaworscy

18 listopada 2023, godz. 19.00

 

Nasza wyprawa do Bhutanu zaplanowana na rok 2021, z powodu Covida opóźniła się o równo 3 lata. A tęsknota za ta podróżą w czas posuchy podróżniczej tylko narastała. Czy rzeczywistość sprostała naszym oczekiwaniom? Z całą pewnością ta podróż była spełnieniem naszych marzeń podróżniczych i fotograficznych, a czekanie wyostrzyło smak.
BUTHAN to królestwo dla 770 tys. mieszkańców, z których 72 tys, mieszka na stałe w klasztorach. Gospodarka kraju opiera się na hydroelektrowniach i reglamentowanej turystyce. Rządzi Król z dynastii Wangchuk, w porozumieniu z najwyższym Lamą oraz parlament i rząd. Z każdym dniem pobytu robi się coraz ciekawiej. Dowiadujemy się o ważnej postaci rządu Ministrze – Gender, i o tym, że obecny król był pierwszym który zlikwidował poligamię królewską. Z każdego skrzyżowania bije nas w oczy bilbord ze zdjęciem rodziny królewskiej (władcy, jego żony i 2 małych dzieci). Zaskakuje nas, że obok zdjęć umieszczone są porady rodzinno-patriotyczne w tym o bezpiecznym seksie. Wśród pięknej jednolitej architektury, od której nie ma odstępstw, na ulicach mieszkańcy w tradycyjnych strojach. – wszystko to dzięki światłym zarządzeniom króla, który jest ostoją patriotyzmu i tradycji.
Do tego festiwale religijne, w których mieliśmy szczęście uczestniczyć, fortece i świątynie, spotkanie z miejscową endemiczną fauną i florą , i wiosną w Himalajach . Zapraszamy do podróży przez ten wyjątkowy kraj, do którego prowadzą 2 przejścia drogowe 1 lotnisko międzynarodowe. Wiza turystyczna, ogranicza wjazd nadmiernym rzeszom turystów, co pomaga w utrzymaniu tego wyjątkowego miejsca na świecie w stanie właściwie nienaruszonym od wieków. Nasza droga z zachodu na wschód kraju, wiedzie przez przełęcze górskie w rejony prawie nieodwiedzone.
Zapraszamy na pokaz, podczas którego podzielimy się z Wami wrażeniami z tej niezapomnianej podróży przez Kraj Smoka.

Przed pokazem: "Państwo Muszyńskie" - miniatura slajdowa Ani i Witta Wilczyńskkich